Drzwi wejściowe do mieszkania czy domu, a także drzwi wewnętrzne to czasem niedoceniany, acz w gruncie rzeczy ważny element — z jednej strony pełnią one rolę dekoracyjną, z drugiej zaś użytkową. Odpowiedni wybór w zakresie drzwi nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się nam wydawać. Podczas porównywania poszczególnych produktów trzeba bowiem uwzględnić różne kwestii – od materiału, przez wygląd drzwi aż po ich przeznaczenie.
Być może to stwierdzenie wyda Ci się banalne — drzwi to taka konstrukcja, którą będziesz widzieć na co dzień. Zatem wniosek, jaki z tego płynie, jest bardzo prosty: zanim jeszcze wybierzesz konkretne drzwi do domu lub do mieszkania, musisz dobrze przemyśleć, jaki model będzie najlepiej pasował do Twoich indywidualnych potrzeb.
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Jakie są między nimi różnice?
Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych kwestii, musimy zacząć od podstawowego podziału, tzn. podziału na drzwi wewnętrzne oraz drzwi zewnętrzne. Jak sama nazwa wskazuje, drzwi zewnętrzne stanowią pierwszą linię oddzielającą wnętrza Twojego domu lub biura przed tym, co dzieje się na zewnątrz. To właśnie drzwi zewnętrzne pełnią przede wszystkim funkcję użytkową, chroniąc wnętrza przed:
- włamaniem,
- deszczem,
- wiatrem,
- hałasem.
A zatem, porządne drzwi zewnętrzne to taka konstrukcja, która powinna być solidna oraz wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia, w tym np. bolce antywłamaniowe, zamki czy dodatkowe uszczelki.
W pewnym sensie drzwi wewnętrzne stanowią przeciwieństwo. Są to bowiem takie drzwi, które mają za zadanie oddzielać poszczególne pomieszczenia znajdujące się w danym budynku. Jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne, priorytetem jest w znacznie większym stopniu estetyka oraz dopasowanie do stylu konkretnego wnętrza. Co ciekawe, również ten typ drzwi może pełnić pewne funkcje użytkowe, przez co rozumie się w szczególności izolowanie dźwięku dochodzącego z innych pomieszczeń (z pewnością docenią to na przykład wszyscy ci, którzy pracują w domu na home office) oraz zapewnienie prywatności.
Drzwi zewnętrzne, drzwi wewnętrzne — jakie materiały wykorzystuje się podczas ich produkcji?
Materiał, z którego wykonuje się poszczególne rodzaje drzwi, to zdecydowanie jedna z ważniejszych kwestii. Jak można się łatwo domyślić, inny materiał sprawdza się w przypadku drzwi wewnętrznych, inny zaś, jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne. Jeśli chodzi o te ostatnie, to powinny być one wykonane z materiału, który jest:
- trwały,
- odporny na zmiany temperatury (drzwi zewnętrzne są bowiem przez większą część roku wystawione na trudne warunki, tzn. na niską lub wysoką temperaturę),
- wilgoć,
- uszkodzenia mechaniczne.
Praktyka pokazuje, że takie drzwi wykonuje się np. z wykorzystaniem drewna, PVC, stali lub aluminium. Standardowo, drzwi zewnętrzne wyposaża się dodatkowo również w warstwę izolacyjną, co ma za zadanie zapewnić skuteczniejszą ochronę przed utratą ciepła.
A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne? Cóż, jak już wspomniano, takie konstrukcje są zazwyczaj mniej wymagające np. z punktu widzenia odporności na czynniki atmosferyczne. Rzecz jasna, taki stan rzeczy nie oznacza, że drzwi wewnętrzne nie mogą być solidne. W praktyce stosuje się drewniane drzwi wewnętrzne, głównie dlatego, że dodają one wnętrzom ciepła oraz klasy. Oprócz tego można spotkać również drzwi wewnętrzne z płyty MDF czy płyty HDF; są one bardziej budżetową opcją, choć również mogą sprawdzić się np. w mieszkaniach. Popularnością cieszą się również drzwi wewnętrzne z szybą. Bardzo dobrze wpasowują się one we wnętrza urządzone w nowoczesnym stylu, m.in. dlatego, że pozwalają rozświetlić przestrzeń.
Produkcja drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Jak to się to robi?
Jak wygląda proces produkcji drzwi? Czym różni się produkcja w przypadku drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych? Zasadniczo, proces ten nie różni się w przypadku typu konstrukcji; większą różnicę odgrywa np. rodzaj wykorzystywanego materiału, od którego zaczyna się całe to przedsięwzięcie. Przykładowo, w przypadku drzwi drewnianych drewno zostaje poddane:
- suszeniu,
- cięciu,
- formowaniu.
Z kolei, jeśli chodzi o drzwi stalowe, całość zaczyna się od wycinania blachy, następnie malowania jej (wykorzystuje się w tym celu metodę określaną jako malowanie proszkowe) oraz pokrywania dodatkowymi warstwami ochronnymi.
Marki drzwi. Jakie działają na polskim rynku?
Rynek drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych jest rynkiem silnie konkurencyjnym, co oznacza, że z jednej strony klienci mają ogromny wybór, z drugiej zaś sprawia, że działający na tym rynku muszą stawić czoła nie lada wyzwaniom. Jakie marki cieszą się dobrą opinią? Cóż, przede wszystkim ważne jest wieloletnie doświadczenie w branży.
W tym segmencie rynku wyróżniają się między innymi następujące marki:
- Porta,
- DRE,
- Brański
Marki te łączy jedno: od lat dostarczają one na rynek konstrukcje o wysokiej jakości. Nie bez znaczenia są również certyfikaty jakości, na które warto zwrócić uwagę w szczególności w sytuacji, gdy wybieramy drzwi zewnętrzne – dzięki temu zyskujemy gwarancję, że dana konstrukcja będzie spełniać normy bezpieczeństwa.
Gdzie najlepiej pasują drzwi wewnętrzne?
Drzwi wewnętrzne to nie tylko kwestia stylu, ale też funkcji. Nie wstawimy przecież drzwi pełnych do pomieszczenia, które ma być dobrze oświetlone i przestronne – tam lepszym wyborem będą drzwi szklane lub z przeszkloną powierzchnią. Z kolei w łazience czy w toalecie, gdzie liczy się prywatność, najlepiej sprawdzą się drzwi pełne. W sypialni również dobrze sprawdzą się drzwi pełne, ale warto dodać, że także ich jakość dźwiękoszczelności będzie miała znaczenie, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają dzieci lub osoby, które często pracują w ciszy.
W przedpokoju, w którym zwykle jest dość słabe oświetlenie naturalne (z uwagi na brak okien) warto postawić na drzwi wewnętrzne przeszklone, ponieważ mogą one sprawić, że dane pomieszczenie będzie bardziej rozjaśnione, a co za tym idzie — optycznie będzie wydawać się większe. Tak czy inaczej, również w przedpokoju drzwi wewnętrzne powinny dobrze komponować się z takimi elementami jak na przykład:
- listwy przypodłogowe,
- kolor ścian,
- meble.
Praktyczne wskazówki przy wyborze drzwi zewnętrznych/wewnętrznych. Co warto wziąć pod uwagę?
Wybierając drzwi zewnętrzne/wewnętrzne, warto mieć na uwadze przede wszystkim praktyczne aspekty. Jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne, to, jak już wspomnieliśmy, muszą być one solidne oraz dobrze uszczelnione. Dobrym pomysłem jest zakup drzwi zewnętrznych z dodatkowymi warstwami izolacyjnymi, ponieważ nie pozostają one bez wpływu na energooszczędność budynku. W ten sposób nie tylko zyskuje się lepszą ochronę przed włamaniem, ale także sposób na to, by skutecznie zatrzymać ciepło w zimie oraz chłód w okresie letnim.
Z kolei drzwi wewnętrzne powinny być przede wszystkim dobrze dopasowane do stylu oraz wielkości danego pomieszczenia. Drzwi powinny być dobrze dopasowane do aranżacji danego wnętrza – w zależności od stylu pomieszczenia mogą być to np. drzwi drewniane w kolorze beżowym, brązowym czy białym bądź drzwi szklane z subtelnymi zdobieniami.
Drzwi wewnętrzne powinny zapewniać izolację akustyczną, ponieważ nie pozostaje to bez wpływu na komfort oraz prywatność np. w sypialni, pokoju gościnnym czy domowym gabinecie. Izolację akustyczną zapewnia się np. poprzez stosowanie uszczelek oraz wypełnienia dźwiękochłonnego z płyty wiórowej czy pianki. Dzięki temu do danego wnętrza nie będzie docierał hałas z korytarza czy innych pomieszczeń, co wpłynie na lepszą koncentrację, sen i ogólne samopoczucie.
W naszym salonie Insolut w Białymstoku znajdziesz drzwi najlepsze dla siebie.